Göz içi lens ile uzak ve yakın gözlüklerden kurtulun 

Multifokal mercekler, hem yakını hem de uzağı aynı anda daha iyi görmemizi sağlayan, yakın ve uzak gözlüklere olan ihtiyacı en aza indiren göz içi merceklerdir. Özellikle 40-45 yaşından sonra kişilerin yakını ve uzağı daha iyi görüp okuyabilmelerine olanak sağlayan multifokal mercekler, katarakt ameliyatlarında göz içine yerleştiriliyor.

Hastalara çok büyük kolaylıklar sağladığını dile getiren Özel Medline Adana Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Us, “Hem uzağı hem de yakını rahatlıkla görmemizi sağlayan multifokal lensler, tüm dünyada yıllardır kullanılan ama son yıllarda tıbbın ilerlemesiyle daha da gelişen bir teknolojidir. Hastalara günlük yaşamlarında oldukça rahat hareket etmelerini sağlayan bu mercekler hastaların görme işlevlerinde oldukça başarılı işlere imza atıyor” dedi.

KATARAKT CERRAHİSİ TEKNİĞİ İLE TAKILIYOR

Tamamen katarak cerrahisi olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Mehmet Us, “Katarakt cerrahisi tekniğinde hastaya ne işlem yapıyorsak aynı işlemi multifokal mercekler için de yapıyoruz. Gözün içindeki doğal lens çıkarılıyor ve yerine hastanın gözünün içyapısına uygun, uzağı ve yakını daha iyi görmesini sağlayacak multifokal lens takılıyor. Yani bu cerrahide farklı olarak standart mercek yerine ömür boyu göz içinde kalacak olan multifokal mercekleri kullanıyoruz.”

Multifokal merceklerin kimlere uygulanması gerektiğine de değinen Özel Medline Adana Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Us konuşmasına şöyle devam etti.

“Bu mercekler, öncelikle katarakt olan hastalara uygulanabilmektedir. Kataraktı olan hastalar ayrıntılı bir muayeneden geçirildikten sonra gözlerinin yapısı uygunsa bu mercekleri kullanabiliyoruz. Her hastanın gözü bu tip bir ameliyata uygun olmayabilir. Kataraktı olup gözlüğü yaşantılarından tamamen çıkartmak isteyen kişiler multifokal mercekler sayesinde günlük rutin işlerinizi gözlüksüz yapabilecek hale gelebiliyor. Bu ameliyat öncesinde hastanın detaylı bilgilendirilmesi çok önem taşıyor. Katarakt ve refraktif cerrahide deneyimli bir hekimin, ameliyatın gerçekleştirildiği kurumun ve tabii ki doğru merceğin ve uygun hastanın seçimiyle yapılacak bu ameliyattan hasta da hekim de en iyi sonucu alıyor.” dedi.

Alakalı Tedaviler