Göz tansiyonu (glokom) gözü kör edilebilen, hastada sıklıkla hiçbir şikayete sebep olmayan bir hastalıktır. Göz tansiyonuna bağlı oluşan görme kaybı tekrar kazanılamamaktadır. Sıklıkla rutin göz muayenelerinde tespit edilmektedir. Eskiden glokom hastaları hayat boyu ilaç tedavisi kullanmaktaydı. İlaç tedavisi fayda etmediği durumlardaysa ameliyat yapılmaktaydı.

Son yıllarda geliştirilen SLT lazer tedavisi glokom hastalığında yeni bir tedavi yöntemidir. Glokom tedavisinde kullanılan en üstün lazer tedavisi olup hastayı ilaç bağımlılığından kurtarmaktadır. Ağrı duymadan birkaç dakika içerisinde uygulanabilmektedir. Göze herhangi bir yan etkisi olmadığı gösterilmiştir ve yeterli cevap alınamadığı durumlarda tekrarlanabilir.

Hastanede yatma gerektirmeden poliklinik şartlarında uygulanır ve günlük aktivite kısıtlaması gerektirmez. Göz tansiyonu tedavisindeki yan etkisi en az tedavi yöntemi olup, uzun dönem ilaç tedavisine göre maliyeti daha düşüktür. Hastanın ameliyat olma ihtimalini de oldukça azaltır.

Alakalı Tedaviler